2020 Android ve iOS Kullanım Oranları Açıklandı!

mobil işletim sistemi kullanım oranları
  • 390 okunma

Android ve iOs ile ilgili olarak ön plana çıkarılan birbirinden farklı bilgi ve gelişme var. Bugünkü yazımızda ise hem dünya genelinde hem de ülkeler genelinde Android ve iOs kullanımı ile ilgili oranların açıklandığını söyleyebiliriz. Android son dönemlerde %87 oranıyla açık ara en popüler mobil işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. iOS için durum biraz daha farklı ve %13 olarak ön plana çıkıyor. Bu yüzden uzak geçmişte yer alan ve telefonların henüz akıllı olmadığı bir dönemde her telefonun kendi işletim sisteminin olması, sonralardan dönen devran ve furya ile değişmişti. Android ve iOs ile ilgili işletim sistemi arasında yapılacak tercihler pek çok telefon için farklı bir yapı ve pazar payı oluşturuyor. Hangi işletim sistemi daha fazla tercih ediliyor peki? Gelin bakalım.

Araştırma şirketleri Almanya merkezli bir yapıda ilerliyor ve Statista isimli bir sistem üzerinden veri yayını yapıyor. Statista 2014 yılından beri günümüze kadar mobil işletim sistemlerinin pazar paylarını gösteriyor ve grafiklere göre Android işletim sistemi ile ilgili %87 pazar payı sunuyor. Yani Android oldukça yüksek bir oranda pek çok markanın da ortaklığı ile ilerleyen bir oluşum yaratıyor. Pazarın %13 oranı ise iOs işletim sisteminde yer alıyor.

Ülkelere göre baktığımız zaman çok daha fazla bir yapıda karşımıza çıktığını gördüğümüz bur verilerin, hangi markanın en çok nerelerde kullandığını da bizlere gösteriyor. Ülkelere göre pazar payına bakarsak, iOS için sadece Japonya ve ABD  üzerinde çok fazla kullanıldığını görmekteyiz. Hindistan, Nijerya, Brezilya gibi pazarlarda Android ezici bir üstünlüğe sahip. Hindistan üzerinde iOs kullanım oranı %3 civarında falan diyebiliriz.

iOS ile ilgili bu uçurumun farkı iOS işletim sisteminin sahibi Apple tarafından üretilen telefonların yüksek fiyatı oluyor. ABD, Japonya ve Birleşik Krallık gibi ekonomik konuda gelişmiş ülkelerin piyasasında iOS yüksek bir erişime sahip iken, Hindistan ve Çin gibi pek çok ithalat vergilerinin olduğu ülkelerde iOS pazar payı oldukça düşüyor diyebiliriz.