Şişli Escort

PVP – RPG – MMORPG Nedir?

blank

PVP Nedir?

PVP, Player versus player; yani bir oyuncu ile başka bir oyuncu arasındaki savaşmayı, kapışmayı, kozlarını paylaşmayı vs. simgeleyen bir harf grubu ile temsilidir. İkili mücadele içeren birçok oyunda (özellikle MMO) oyunlarında karşımıza çıkan bir terim olup, dünyanın en büyük PVP oyunlarının arasında Metin2, Knight Online, Silkroad gibi oyunlarda karşımıza çıkıyor

PVP’nin kullanılan bir başka tanımı da Private kelimesinden türetilen PVP kelimelerinin kısaltılması olup PVP Serverlar (Özel Sunucu) anlamını taşır.

RPG Nedir?

Role Playing Game kelimelerinden oluşan RPG harfleri, rol yapılan oyun anlamını taşır. RPG türü oyunlarda belli başlı özelliklere sahip create edilmiş bir karakter seçip, oyunun senaryosuna uygun şekilde uygun itemler (madde/materyal) aracılığıyla karakterinize yeni özellikler ve var olan güçlerinizi kuvvetlendirecek şekilde katkı sağlanır.

Bu her oyun için geçerli değildir, örneğin Sims adlı oyunda itemler yerine seçtiğiniz karakterinin sosyal yönlerini geliştirip, bu denklemde bir hayat kurarsınız, oynamakta olduğunuz oyun türü bir savaş oyunuysa rakiplerinize karşı özelliklerinizi daha daha fazla kuvvetlendirmek istersiniz. FPS tipi oyunlarda (Counter Strike, Crossfire, Call Of Duty) canlandırmış olduğunuz karakterin yalnızca kollarını görürken, RPG formatına sahip oyunlarda karakterin tüm bedenini görme imkanınız bulunur.

blank

MMORPG Nedir?

Yalnızca MMO Massively Multiplayer Online anlamını taşır, anlamı ise Devasa çoklu oyunculu çevrimiçi oyun olarak Türkçede yerini almıştır. MMORPG Kendi anlamının yanında yukarda bahsettiğimiz rol yapma oyunu ile beraber anlam taşır. Buna kısaca kocaman haritalara sahip sanal alemde oluşan alanda gerçek insanların canlandırdıkları sanal karakterlerin (RPG) bulunduğu gezegen demek mümkündür.

Sağlam alt yapı isteyen bu tür oyunlar doğru strateji ile iyi paralar kazanabilirler. 2000’li yıllarından başından itibaren olgunlaşan bir süreç izleyen MMORPG türü oyunların sayısı bir hayli artmış bu da rakiplerinden bir adım öne geçmek isteyen oyun yapımcılarının işlerini daha da zorlaştırmıştır. MMORPG oyun sayısı arttıkça gamer (oyuncu) diye adlandırılan kullanıcıların da beğenisini kazanmak o kadar zorlaşmaktadır. MMORPG oyunlarında, oyuncuların karakterlerini daha özel kampanyalardan faydalanmaları adına Reall Money (gerçek para) ile alışveriş yapmaya teşvik edilirler.

MMORPG oyunlarının anavatanı Güney Kore demek abartı olmaz, piyasada bu türdeki oyunların yüzde 70’inden fazlası ya Güney Kore menşeilidir ya da bu ülkede üretilmiş başka bir oyundan esinlenilmiştir. Dünyanın en yaygın üç oyunu, Knight Online, Metin2, Silkroad Online gibi sektörün önde gelen oyunları Güney Kore’ye aittir.

Kişiler arasında dünyada en sık bağımlılık yapan oyun türü MMORPG’dır, kişilerin sanal ortamda kurmuş oldukları arkadaşlık, savaş sırasında düşmana karşı geliştirilen strateji ve günün belli saatlerinde klanlar arası sohbette ayarlanan baskın saatleri gibi sebeplerden ötürü olduğu sanılmaktadır. Kimi insanlar real dünyanın yükünden kaçıp kendisini bu sanal dünyanın bir parçası olarak görmeye başlayabiliyor. Bir diğer sebebi de karakterinizi, rakip karakterlerin arasında bir adım öne çıkacak şekilde güçlendirmeye çalışmaktan kaynaklanıyor olacaktır.

Puanlama
 • Custom Full
 • Custom Full
 • Custom Full
 • Custom Full
 • Custom Full
 •   5
 • 1 rating
1 ratingX
Çok Kötü! Kötü Fena Değil Güzel Çok Güzel!
0% 0% 0% 0% 100%
 • Custom Full
 • Custom Full
 • Custom Full
 • Custom Full
 • Custom Full
1 ratingX
Çok Kötü! Kötü Fena Değil Güzel Çok Güzel!
0% 0% 0% 0% 100%
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478