SEO ile Site Trafiği Nasıl Artırılır? (Adım Adım Öğrenin)

seo ile site ziyaretçi arttırma
 • 68 okunma

Web sitesi sahiplerinin en büyük sorunlarından birisi site trafiğini artırmaktır. Web siteleri genellikle ürün satmak, hizmet pazarlamak ve duyuru yapmak için kurulur. Fakat bunları yapabilmek için web sitelerinin ziyaretçilere ihtiyacı vardır. Bu yazıda SEO ile site trafiği nasıl artırılır? Tüm detayları ile göstereceğiz.

Site trafiği artırmanın ilk adımı arama motoru optimizasyonu (SEO) yapmaktır. SEO (Search Engine Optimization) bir web sitesinin “arama motoru sıralama kriterlerine” göre optimize edilmesidir. Google, Yahoo, Yandex gibi tarayıcılar arama motorlarıdır. Bu arama motorları web sitelerini 200 üzerinde sıralama faktörüne göre inceleyerek sıralama listesine dahil ederler. Tabi bunların tam olarak ne olduğunu kimse bilmiyor fakat Google zaman zaman duyurularında iyi bir sitenin nasıl olduğuna dair bilgiler paylaşmakta. Bu bilgiler dahilinde web siteleri optimize ediliyor. Yapılan SEO çalışmalarının başarısı doğrultusunda sıralama kriterleri ortaya çıkmış oluyor. Peki site trafiği artırmak için nasıl SEO yapılır?

SEO, site içi ve site dışı SEO olarak 2 şekilde yapılmaktadır. Site içi SEO web sitesinin kodlamasından, son kullanıcıya gösterilecek olan içeriğe kadar her şeyin düzenlenmesidir. Site dışı SEO ise internet dünyasında sitenin tanıtılması ve bilinirliğinin artırılmasıdır. Bu yöntemleri uygulayan web siteleri internet arama sonuçlarında ilk sayfada ve ilk sıralarda yer alır. Aramalarda ilk sıralarda yer alan siteler ise haliyle çok büyük ziyaretçi trafiği kazanırlar.

SEO ile Site Trafiği Nasıl Artırılır?

SEO ile site trafiği artırmanın mantığı siteyi sıralama kriterlerine göre uygun hale getirerek üst sıralarda yer almasını sağlamaktır. Fakat popüler olmayan konularda arama motorlarında üst sıralarda yer almak site trafiğini çok fazla artırmayacaktır. Bu yüzden doğru SEO stratejileri uygulamak ve doğru çözümlere odaklanmak gerekir. Öncelik temel SEO kriterlerini uygulamaktır. SEO profesyonel olarak yapıldığında site sahiplerine çok yüksek gelirler kazandırmaktadır. Bu sebeple yüksek gelir beklentisini amaçlayan web site sahipleri genellikle profesyonel SEO hizmeti alırlar. Bunun dışında temel SEO çalışmalarını herkes yapabilir.

Site İçi SEO ile Ziyaretçi Trafiğini Artırmak

Ziyaretçi trafiğini artırmak için ilk iş site içi SEO çalışmaları yapmaktır. Sorunsuz ve arama motorları tarafından daha kolay algılanan web siteleri diğer sitelerden çok daha kolay ziyaretçi kazanacaktır. Bu yüzden web sitesinin tanıtımları yapılmadan önce optimize edilmesi gerekir.

 • Site trafiğini artırmak için site içi optimizasyon yöntemleri:
 • Site “tittle” (başlık) ve Meta (açıklama) bölümlerinde anahtar kelimeler kullanın.
 • Kullanılan görsellerin başlık ve alt etiketlerine doğru ve kısa açıklamalar ekleyin.
 • “Url” (link) kullanımında sadece harfler ve doğru anahtar kelimeler kullanın.
 • Ziyaretçiler için kaliteli içerikler yayınlayın ve iyi bir deneyim yaşamaları için site hızınızı artırın.
 • Alakalı sayfaları dahili bağlantılarla birbirine bağlayın ve bir sayfanızı ziyaret eden kullanıcıyı diğer sayfalarınıza yönlendirin.
 • Sitenizde “404 hatası” yani kırık linkler bulundurmayın.

Yukarıdaki maddeler en temel site içi SEO çalışmalarıdır. Fakat bunları bilmeyen veya yapmayan o kadar fazla web sitesi var ki kısa sürede sıralamalardaki yükselişinizi görecek ve etkilerini fark edeceksiniz.

Dış SEO Çalışmaları ile Site Trafiğini Artırmak

Site içi optimizasyonu bitimiyle dış SEO çalışmalarına başlamak site trafiğini büyük ölçüde artıracaktır. Dış SEO’nun temel mantığı siteyi internet dünyasında tanıtmak için referanslar elde etmektir. Referans edinmek arama motorlarının sitenize olan güvenini artıracaktır. Arama motorlarının sitenize olan güvenine site otoritesi denilir. Site otoritesi kabaca belirli konularda bir sitenin ne kadar söz sahibi olduğudur. Yani bir web sitesi otoritesini ne kadar yükseltirse arama motorlarının da o kadar güvenini kazanır. Bu da o konudaki web sitesinin yayınlarının internet aramalarında üst sıralarda yer almasına olanak sağlar.

dis seo teknikleri

İnternette referans edinmek “backlink” (link bağlantısı) oluşturmak anlamına gelir. Backlink bir sitenin diğer bir siteye yazılarında, görsellerinde veya sitesinin herhangi bir bölümünde link vermesidir. Backlink vermek basit tabiriyle ben bu siteye referans oluyorum demenin bir yöntemidir. Bir web sitesine ne kadar fazla backlink verilmişse otoritesi o kadar yükselir denilebilir. Fakat önemli olan backlinklerin kalitesidir. Tanınmamış, trafiği az olan veya spam içerikli web yönergelerine uymayan sitelerden alınan backlinkler sıralamalarınızı yükselmek yerine düşürecektir. Bu yüzden kaliteli backlinkler almaya dikkat edilmelidir.

Site trafiğini artırmak için dış SEO yöntemleri:

 • Benzer web sitelerinden sitenizi tanıtan tanıtım yazıları yayınlamalarını isteyin.
 • Sosyal medya platformlarını aktif olarak kullanın ve sitenizi kendiniz tanıtın.
 • Sitenin konusuna göre en uygun olan forum sitelerinde profil oluşturarak sitenizle ilgili konular açıp sitenizin linkini verin.
 • Eğer bir firma sitesine sahipseniz, firma rehberlerine üye olun ve burada firma ve site bilgilerinizi yayınlayın. “Google benim işletmem” ve “Yandex haritalara” kaydınızı yapın ve sitenizi ekleyin.
 • Konuk yazar kabul eden sitelerde içerikler yazın ve web sitenize linkler verin.
 • Belirli konularda en iyi sitelerin yayınlandığı içeriklerde yer almaya çalışın.

Yukarıdaki maddeler temel dış SEO yöntemlerindendir. Bu yöntemleri uygulamak başlı başına zaten site trafiğinizi arttıracaktır. Ayrıca dış SEO çalışmalarınız sayesinde site otoriteniz yükselecek ve arama motorlarınca güvenilir siteler arasına girecek ve sıralamalarda yükseleceksiniz. Sıralamalarda yükselmeniz ise site trafiğinizi büyük ölçüde artıracaktır.

SEO Ajansı ile Site Trafiğini Artırmak

SEO ajansı nedir? Sorusunun en basit tanımı web site performansı artırmak üzerine kurulmuş şirketlerdir diyebiliriz. Site trafiği düşük olan web site sahiplerine belirli ücretler karşılığında profesyonel olarak SEO hizmeti verirler.

Site sahipleri zamanla SEO için ödedikleri ücretlerden çok daha fazlasını kendi siteleri üzerinden kazanırlar. Bir SEO ajansı ile çalışmanın mantığı web sitesini profesyonel olarak kodlamasından, site hızından, kullanıcı deneyimine kadar iyileştirilerek sitenin organik trafiğini artırmaktır. Site trafiği artan blog siteleri reklamlardan, ürün satıcıları sattıkları ürünlerden ve hizmet sağlayıcıları da verdikleri hizmetlerden çok büyük kazançlar elde eder. Bu da SEO piyasasının en önemli oluşma sebebidir.

SEO ajansı ne iş yapar?

 • Bir SEO ajansı ilk olarak sitenizdeki hataları çeşitli araçlar kullanarak tespit eder ve web sitenizi sorunsuz olarak çalışan, hızlı ve mobil uyumlu bir site haline getirir.
 • Daha sonra profesyonel olarak tamamen ziyaretçi trafiğine ve arama motoru sıralama kriterlerine göre web sitenizin site içi SEO çalışmasını gerçekleştirir.
 • Site içi SEO çalışması yapılırken aynı zamanda ayrıntılı olarak “rakip analizi” yapılır. Rakip sitelerin avantajları ve dezavantajları tespit edilerek bu veriler çalışma yapılan site için kullanılır.
 • İç SEO bitimiyle dış SEO çalışmaları ile sitenin performansı tamamen artırılarak siteyi artık sektörde söz sahibi olan yüksek ziyaretçi trafiği olan bir markaya dönüştürür.

2021 SEO fiyatları Türkiye’de asgari ücretin 3 de 1’i ve 2 katı arasında değişmektedir. Fiyatların değişkenlik göstermesinin sebebi SEO çalışması yapılacak sitenin rekabet durumu ve iş yüküdür. Rekabet düzeyi çok yüksek olan web siteleri için harcanacak olan emek, zaman ve stratejiler daha düşük rekabet içerisinde olan sitelere göre daha fazla olacağı için SEO fiyatları da artmaktadır.

SEO hizmeti almadan önce dikkat edilmesi gereken en doğru ve en iyi SEO ajansını bulmaktır. Her SEO ajansı her sektördeki en iyi SEO ajansı değildir. Bazı ajanslar belirli sektörlerde yıllarca hizmet verdikleri için o sektörlerdeki rekabet durumunu ve en iyi stratejileri tecrübe edinmişlerdir. Bu sektörlerde referanslar sunabilecek olan ajansları tercih etmelisiniz.

SEO sektöründe uzun yıllar tecrübe edinmiş ve başarılı sonuçlar elde ettikten sonra kurulan SEO ajansı Wobseo, SEO piyasasında dikkat çekmeyi başaran ajanslar içerisindedir. Güncel sıralama kriterlerine hakim, arama motoru algoritmalarındaki dalgalanmaları takip eden ve ziyaretçi dönüşümleri üzerine odaklı çalışmalar yürüten Wobseo bireysel web sitelerinden, büyük ölçekli şirketlere kadar profesyonel dijital pazarlama çözümleri sunmaktadır. Site trafiği artırmanın yanı sıra ziyaretçi dönüşümü optimizasyonları yaparak ziyaretçilerinizi ciroya dönüştürmek konusunda başarılı faaliyetler sürdürmektedir. Siz de bir SEO ajansı ile çalışarak web sitenizin profesyonel olarak optimize edilmesini ve site trafiğinizin artırılmasını istiyorsanız Wobseo’nun tanışma SEO paketinden faydalanabilirsiniz.