Şişli Escort

XAPK Nedir? Nasıl Kurulur?

xapk dosyası yükleme

XAPK ve APK arasındaki Farklar ve Görevleri Nelerdir?

Cihazınıza yüklemek istediğiniz bazı uygulamaları, yüklemek sandığınız kadar kolay olmayabiliyor. Örneğin Survival Heroes, Mortal Combat X gibi yaygın olarak kullanılan oyunlarda APK ile kurulumu yapmak ufak bazı temel bilgileri öğrendikten sonra yapılabilecek işlemlere tabidir.

Play Store’da indirmek istediğiniz oyunu indirseniz dahi ‘Dosya Açılamıyor’ uyarısıyla karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda indirdiğiniz dosyanın APK mı yoksa .XAPK uzantılı olup olmadığına dikkat edin. Yüklediğiniz oyunun uzantı formatı .XAPK formatlı ise ve açamıyorsanız bu işlemleri sırasıyla yaparak oyununuzu oynayabilirsiniz.

Yani xapk’nın android veri programları içerisine Opaque Binary Blob (OBB) dosyası içerdiğini söylemek mümkü olacaktır. XAPK -> APK -> OBB şeklinde kısaca şemalayabiliriz. XAPK formatına sahip olmayan uygulamaları çalıştırabilmenin yöntemi APK formatında kurmak için OBB dosyalarının içerisine yerleştirme işlemi yapmak gerekiyordu. İşte tam olarak Xapk bu aşamada devreye giriyor. Üstelik yüksek GB yer kaplayan ağır uygulamaların da kurulumunu hızlandırma işlemine yarıyor. Yani APK formatında 1.5 saatte yüklenen bir uygulamayı XAPK ile internetinizin ve cihazınızın hızına bağlı olarak yarım saat kadar kısa sürede indirip kurmak mümkün hale geldi.

XAPK formatı Android cihazları için kullanılabilen çalışma prensibine sahip. Tüm OBB dosyalarına taşıma işlemlerini otomatik olarak manuel ihtiyaca gerek kalmadan Xapk bizim için yapmış oluyor. Xapk en yaygın biçimde kullanan firmalar yüksek oyun üreticileri tarafından rağbet edenlerdir. Full HD ve 3D Formatına sahip oyunlarda grafik kalitesini, yüksek çözünürlüğünü, kolay kurulumunu OBB yardımıyla kurarak uygulamanın daha göz alıcı olmasını sağlar. Görünen o ki bundan sonra oyun yapımcıları sık sık XAPK formatı ile uygulamalar üretilecek. Zamanla yerini alabilecek daha iyi servis çıkmadığı sürece demek doğru olacaktı. Henüz kullanımı çok yeni olmasına rağmen XAPK hakkında bazı firmalar detaylı araştırma çalışmasına başlamış gibi görünüyor.

XAPK servisleri uygulama paket yükleyicileri olmadığı için bir XAPK yükleyicisi yardımıyla ya da manuel olarak yüklemeleri yapılması gerekir.

XAPK dosya formatına sahip bir uygulamayı indirdikten sonra XAPK yükleyici yardımıyla Android sürüme sahip cihazda aktif hale getirebilirsiniz. Diğer dosyaları da manuel olarak yüklemek için XAPK dosyasını standart bir zip dosyasına gerekli konuma yerleştirebilirsiniz.

XAPK Dosyaları Nasıl Yüklenir?

XAPK dosyaları yükleyebilmek için önce XAPK installer’ı yükleyip aktif hale getirmeniz gerekiyor. Uygulamayı kurduktan sonra cihaza indirdiğiniz XAPK dosyalarının içine kurulumunu başlatabilirsiniz. XAPK kurulumuyla ilgili Play Store’da henüz bir uygulama bulunmuyor, fakat yakında çıkması muhtemel görünüyor.

XAPK uzantısının hala lisans sahibi olmamasından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda XAPK formatına sahip uygulamaları mutlaka https://indirgeek.com/ gibi güvenilir sitelerden indirmek gerekiyor, zira kötü amaçlı yazılım (virüs) içeren dosyaları indirebilir, bu da tüm bu süreci farklı bir boyuta taşıyabilir. XAPK formatına ait kurulumunu yaptığınız dosyaları daha sonra kullanmak üzere harddisk ya da usb cihazlarında muhafaza edebilirsiniz.

Tüm bu işlemlerin tamamını gerçekleştirmek yalnızca birkaç dakikanızı alacaktır.

xapk_and_apk

APK ile XAPK arasındaki Farklar

 1. APK ile XAPK iki farklı paket dosyası olmasına rağmen ikisi de Android cihazlar için geliştirildiği için aralarında çok fark yok ve ikisi de Andoroid tarafından çalıştırılır. Aralarındaki en belirgin farkın dosya boyutu olduğunu söylemek mümkündür.
 2. APK Dosyaları yaygın olarak 100 MB boyutu geçmeyecek şekilde tasarlanmıştır. XAPK dosyaları APK dosyalarından daha yüksek kapasiteli boyutlar için tasarlanmıştır.
 3. XAPK Dosyaları, kolay kullanım sunulması açısından OBB belgelerini de içerisinde barındırır. APK Dosyası ise OBB belgelerini ilgili uygulama indirildikten sonra manuel olarak kurulur.
 4. XAPK kurulumunu yapmak için ek servislere ihtiyaç duyar.
 5. XAPK Dosyaları yüksek çözünürlüğe sahip (Full HD) gibi kaliteli grafikleri kolayca açılmasını sağlar, APK dosyalarında da bu tür uygulamalar çalışır, fakat kaplayacağı alan çok daha büyük boyutlarda olduğu için XAPK yüklemek daha mantıklı bir tercihtir.

XAPK Dosyası Güvenli midir?

XAPK Dosyaları henüz bir lisansa sahip olmadığı için güvenli olmadığına dair kanaat oluşturabilir, fakat XAPK dosyaları son derece güvenilir dosyalardır. Buna rağmen XAPK indirmek için seçeceğiniz sitenin güvenilirliğine dikkat etmeniz gerekir. Korsan yazılımlar içeren kötü amaçlı yazılımların XAPK adı altında kurulması olağan bir durumdur. XAPK dosyalarını güvendiğiniz yerden indirmeye dikkat edin.

Puanlama
 • Custom Full
 • Custom Full
 • Custom Full
 • Custom Full
 • Custom Full
 •   5
 • 2 ratings
2 ratingsX
Çok Kötü! Kötü Fena Değil Güzel Çok Güzel!
0% 0% 0% 0% 100%
 • Custom Full
 • Custom Full
 • Custom Full
 • Custom Full
 • Custom Full
2 ratingsX
Çok Kötü! Kötü Fena Değil Güzel Çok Güzel!
0% 0% 0% 0% 100%
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478